Hjem/Aktuelt/Nyhetsarkiv/Global plastavtale på vent

Global plastavtale på vent

Mange er skuffet over at det femte og etter planen siste internasjonale forhandlingsmøte om en globalt plastavtale, endte resultatløst.

Det femte møtet i den Intergovernmental Negotiating Committee on Plastic Pollution (INC-5), gikk av stabelen 25. november til 1. desember 2024, i Busan i Sør Korea. Forhandlingene ga ikke det resultat mange hadde håpet på. Det ble ingen enighet blant internasjonale ledere om juridiske bindene reguleringer for å gjøre noe med verdens overforbruk av plast og de store skadene plast gjør miljø, natur og helse. Det ble ingen avtale klar til ratifisering og implementering i 2025. Store spørsmål som felles begrensninger i kjemikaliebruk i plast, produsentansvar og finansiering av tiltakene, står fortsatt ubesvart.

Avtalemessig krafttak trengs
Fra de mange avfalls- og plasthåndteringsprosjektene Ingeniører Uten Grenser (IUG) er involvert i rundt i verden, vet vi at et avtalemessig krafttak er helt essensielt for å få gjort noe med de store utfordringene plast-på-avveie skaper. Vi 
vet også at ingen avtale alene gjør jobben. Konkret innsats på bakken vil trengs uansett - og vi er motivert til å fortsette arbeidet. I nært samarbeid med lokale partnere, vil vi bidra til:

  • Opprydding og synliggjøring av ressurspotensialet for plast
  • Teknologi & teknologitilpasninger basert på lokale materialer, og sikring av at kompetanse på vedlikehold og drift finnes lokalt.
  • Plasthåndtering som rydder områder for plast, samtidig som det skaper arbeidsplasser.
  • Nytenkning både i både små-skala prosjekter, så vel som større innovasjonsprosjekter.

Innsats på bakken
Vi er mange som er bekymret, men samtidig har store forhåpninger til at litt mer tid – vil gjøre en globalt forpliktende plastavtale mulig. Dette krever selvfølgelig at vi alle bruker denne forsinkelsen godt!  
Både alle som er nær de politiske forhandlingene – og vi som til daglig jobber med en bedret plasthåndtering på bakken!

Les mer om IUG sine oppdrag innen plasthåndtering , prosjekter innen humanitær innovasjon (flere er knyttet til plast) og vår årlige møteplass Plastdagen (PL) - se webinarer fra PL24 - frokostmøte og PL24 - fagseminar.

Oslo, 02.12.24
IUG-red.

Fotokred. artikkelbilde: Duncan Moore, UNEP

Del:
Powered by Cornerstone